Aby otrzymać pełniejszy rezultat wyszukiwania, prosimy nie wpisywać końcówki wyrazu. Po wpisaniu np. hasła „Warszaw”, otrzymamy rezultaty zawierające słowa: „Warszawa”, „Warszawie”, „Warszawę” etc.
W Jelcu. O godz. 2.45 dali znowu kipiatok — zrobiłem trochę kawy — spanie tej nocy miałem dobre, bo ciepło, spaliśmy wzdłuż desek. Wstałem dopiero o 9.00. Dali chleba i cukru trochę więcej, zimno jest. Jedziemy podobno do Starego Bielska [Starobielska]. W Wałujach 14.00 dano obiad — zupa z makaronem, kasza, kotlet siekany, a w wagonie znowu cukier [...] i chleb jeden na siedmiu. Samopoczucie lepsze po gorącym jedzeniu. [...] Bolszewicy na ogół przyzwoici ludzie, mówiłem im, że jeszcze razem pójdziemy z nimi na Germańca, nie bardzo wierzą, ale raczej tak, niż nie.
Jelec-Wałuje, 5 października
Źródło:
Pamiętniki znalezione w Katyniu, przedm. Janusz Zawodny, Paryż 1989.
Baza tekstów źródłowych jest wciąż rozbudowywana. Zachęcamy do jej współtworzenia — wyślij materiał (tekst wspomnień, fragment z prasy etc.) na adres [email protected].
Około 4 rano powieziono nas dalej. [...] Nasz kierunek podróży zmienił się znowu. Stary Biersk [Starobielsk] pozostał dawno z boku na południe. Gdzie jedziemy, nie wiadomo, mapa się skończyła dawno. Podróż męczy, po ludziach widać duże zmęczenie. Ja się trzymam jakoś. [...] 70 km na płn. od Charkowa. Cały dzień nam nie dano nic jeść. Śpiewał solo jeden oficer. [...] Spanie nie było dobre. Zimno. Mam ciekawe sny, trudno je zrozumieć: nieboszczyk, kościół, goście itp. no i oczywiście jedzenie.
Okolice Charkowa, 6 października
Źródło:
Pamiętniki znalezione w Katyniu, przedm. Janusz Zawodny, Paryż 1989.
Baza tekstów źródłowych jest wciąż rozbudowywana. Zachęcamy do jej współtworzenia — wyślij materiał (tekst wspomnień, fragment z prasy etc.) na adres [email protected].
Przedstawiamy unikatowe fotografie dokumentujące pierwszą ekshumację szczątków oficerów polskich — ofiar zbrodni katyńskiej — wykonaną na polecenie rządu Rzeczpospolitej Polskiej.
W dniach 25 lipca−9 sierpnia 1991 w parku leśnym Piatichatki, na przedmieściach Charkowa, na Ukrainie miała miejsce ekshumacja szczątków jeńców polskich z obozu w Starobielsku, a w dniach 15−31 sierpnia 1991 w Miednoje, w Rosji szczątków jeńców polskich z obozu w Ostaszkowie. W zbiorowych mogiłach pochowano zabitych strzałem w tył głowy na mocy decyzji KC WKP(b) z 5 marca 1940.
Szefem polskiej ekipy prowadzącej ekshumację był zastępca prokuratora generalnego RP Stefan Śnieżko, a prace ekshumacyjne nadzorował prof. Bronisław Młodziejowski. Autorem zdjęć jest Aleksander Załęski — ekspert fotografii kryminalistycznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.
Do wszystkich zdjęć można dotrzeć, wybierając tag: Katyń.