Kolekcja archiwalna „Solidarność” — Narodziny Ruchu dostępna on-line w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA
2011-08-30

Tablice z 21 postulatami strajkujących robotników w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina będą eksponatami na wystawie w Galerii Kordegarda w Warszawie z okazji 31. rocznicy Sierpnia ’80.  Na wystawie, oprócz historycznych tablic, znajdą się także archiwalne zdjęcia z sierpnia 1980 r. Tablice z postulatami wyjechały do Warszawy w poniedziałek z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie od kilkunastu lat są przechowywane.

Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu UNESCO „Pamięć Świata” w 2003 r., uznał tablice za jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku. Zostały one wpisane, wraz z solidarnościowym zbiorem archiwalnym przechowywanym w warszawskim „Ośrodku KARTA” na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO „Pamięć Świata”. 

Przechowywana w Archiwum Ośrodka KARTA unikatowa kolekcja „Solidarność” — Narodziny Ruchu dokumentuje powstanie i rozwój NSZZ „Solidarność” od sierpnia 1980 do grudnia 1981 oraz historię polskiej opozycji (działalność innych niezależnych ugrupowań, także „przedsierpniowych”, jak KSS „KOR” czy ROPCiO). Kolekcja powstała z połączenia części zbiorów Archiwum Opozycji Ośrodka KARTA i Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”.

Kolekcja dokumentuje ruch społeczny począwszy od wybuchu strajków w poszczególnych zakładach, poprzez zawiązanie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, aż do stworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dokumenty ukazują walkę o cele społeczne oraz prawa człowieka. Pokazują poparcie, jakiego temu robotniczemu ruchowi strajkowemu udzielił Kościół, intelektualiści, studenci.

Okres 16 miesięcy legalnej „Solidarności” często jest nazywany „Karnawałem Solidarności” ze względu na atmosferę wolności, radości, nadziei. Nastąpiła wtedy eksplozja działalności wydawniczej i poligraficznej, której efektem są tysiące ulotek, gazetek i broszur, zgromadzonych w kolekcji „Solidarność” — Narodziny Ruchu.

Kolekcja od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników z Polski i zagranicy. Teraz jest dostępna on-line poprzez stronę Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA. 

Obecnie w Bibliotece udostępnianych jest 1680 dokumentów z kolekcji „Solidarność” — Narodziny Ruchu w pełni opisanych archiwalnie. Kolekcja jest stale uzupełniana o nowe dokumenty, trwają również prace nad poprawą funkcjonalności systemu.

Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych dokumentów z kolekcji „Solidarność” — Narodziny Ruchu.

Żródło

 

 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta