30 lat temu – 2 grudnia 1981 roku – jednostki specjalne MO wtargnęły na teren Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie i dokonały pacyfikacji strajku okupacyjnego, trwającego od 25 listopada 1981. Słuchacze szkoły domagali się objęcia uczelni postanowieniami ustawy o szkolnictwie wyższym. Strajkowali przeciwko planowanemu objęciu WOSP przepisami ustawy o szkolnictwie wojskowym w obawie, że będą wykorzystywani do tłumienia demonstracji i zamieszek. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 WOSP została rozwiązana.
W czasie strajku na terenie uczelni przebywały osoby, zaproszone przez studentów w charakterze zewnętrznych obserwatorów. Znajdował się wśród nich m.in. Seweryn Jaworski – wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. To wystarczyło propagandzie komunistycznej, by stwierdzić, że protest WOSP był inspirowany i kierowany przez „bojówkę Solidarności”.
Minister spraw wewnętrznych – gen. Czesław Kiszczak – podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Szturm oddziałów ZOMO, w liczbie około 600 zomowców, rozpoczął się o godzinie 10.20 w środę 2 grudnia 1981. Użyto helikopterów i sprzętu bojowego. „Agencja Solidarność” relacjonowała: Około godziny 10.00 oddziały ZOMO [...] staranowały bramę uczelni, forsując jednocześnie ogrodzenie kładkami przerzuconymi z odkrytych wozów bojowych. Akcję wspomagał helikopter, zrzucając kilkunastoosobowy desant MO, który wtargnął do szkoły z dachu, oraz opancerzone wozy wyposażone w armatki wodne. [...]
Grupy szturmowe wyposażone w tarcze, długie pałki i pistolety gazowe, po wyważeniu wszystkich drzwi i wybiciu szyb w oknach, opanowały gmach uczelni. Według relacji strajkujących, od kilku funkcjonariuszy czuć było alkohol. Przemocy fizycznej nie stosowano. Uczestniczące w blokadzie siły wojskowe nie wzięły bezpośredniego udziału w akcji. Zgromadzonych w auli podchorążych, pracowników WOSP i wspomagających strajk otoczono, nie pozwalając zbliżyć się do okien, a następnie nakazano pojedyncze opuszczanie sali. Nikt nie stawiał oporu.
Po pacyfikacji WOSP – 11 dni później – wprowadzono stan wojenny.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami ikonograficznymi, dotyczącymi pacyfikacji Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać tag: WOSP lub zajrzeć pod datę: 2 grudnia 1981.
(mk-z)