W tym roku żołnierze-Żydzi z różnych stron Polski mieli okazję świętować Nowy Rok 5704 na Ziemi Świętej. Z inicjatywy władz wojskowych i organizacji miejscowych odbył się w Tel-Avivie obchód świąteczny na dziedzińcu synagogi Bilu.
Zwolnieni od służby na czas świąt oficerowie i żołnierze-Żydzi z APW stawili się tłumnie na tę uroczystość.
Ze ściany budynku powitał ich olbrzymi transparent z napisem hebrajskim: „Tel-Aviv wita jak najserdeczniej braci-Żydów z APW!”.
Zbierającej się publiczności przygrywała orkiestra wojskowa polska.
Zebranie zagaił naczelny rabin APW kpt. Dr [Majer] Steinberg, wygłaszając gorące przemówienie w jęz. hebrajskim i polskim.
Zebrani z szefem sztabu gen. [bryg. Marianem] Przewłockim, konsulami [Jerzym] Lechowskim i [Andrzejem] Jeniczem na czele wysłuchali w skupieniu hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. P. gen. Przewłocki, obchodząc szeregi żołnierskie, składał życzenia imieniem Dowództwa Armii.
Wśród zebranej licznie ludności cywilnej znaleźli się notable miejscowi i duchowieństwo żydowskie z rabinem Tel-Avivu Amielem na czele.
Po przemówieniu kpt. dr. Steinberga, który w zakończeniu swej mowy złożył hołd poległym i zamęczonym w Polsce Żydom, zarówno biernym ofiarom bestialstwa hitlerowskiego, jak i tym, co z bronią w ręku walczyli ostatnio w obronie ghetta warszawskiego – jeden z żołnierzy odśpiewał „El mole rachmim” – modlitwę za zmarłych.
[…]
Zebrani na hasło dr. Steinberga odśpiewali hymn palestyński „Hatikwa”, po czym przy dźwiękach orkiestry zabrzmiała pieśń „Boże, coś Polskę”, z głębokim wzruszeniem podjęta przez wszystkich obecnych.
Tel Awiw, 3 października
Polacy–Żydzi 1939–1945. Wybór źródeł, oprac. Andrzej Krzysztof Kunert, Warszawa 2006.