Dom Spotkań z Historią zainicjował działania mające na celu upamiętnienie miejsca ukrycia Archiwum Ringelbluma. Ośrodek KARTA, wydawca pozycji Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady, wspiera tę inicjatywę.
Z tekstu petycji:
„W getcie warszawskim wydarzyło się coś bez precedensu w dziejach Zagłady — kierowana przez Emanuela Ringelbluma grupa «Oneg Szabat» stworzyła Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego. Ten liczący blisko 30 tysięcy kart zbiór różnego typu dokumentów, świadectw, relacji, druków, zdjęć etc., gromadzony z narażeniem życia przez sztab konspiratorów, jest wyjątkową kolekcją źródłową z czasów Holokaustu. Jego historyczna i kulturowa wartość nie da się oszacować i wymyka się kwalifikacjom. […]
Archiwum Ringelbluma w 1999 roku zostało wpisane przez UNESCO na Listę «Pamięć Świata» — najważniejszych dokumentów, jakie przechowała ludzkość. Jednak mimo licznych zabiegów do dziś nie uhonorowano miejsca odnalezienia archiwum.
Popieramy wszelkie starania na rzecz postawienia tablicy upamiętniającej, która pozwoliłaby przywrócić zbiorowej świadomości to unikalne miejsce triumfu woli i godności człowieka.”
Petycję można podpisywać na stronie petycje.pl.
Teksty z Archiwum Ringelbluma dostępne są również w portalu XXwiek.pl.