Finał XIV ogólnopolskiego konkursu „Historii Bliskiej”
2010-05-31

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom XIV ogólnopolskiego konkursu „Historii Bliskiej” odbyło się 31 maja 2010 o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Następnie w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) miał miejsce słodki poczęstunek i prezentacja prac.

Temat XIV edycji konkursu „Historii Bliskiej”, adresowanego do młodzieży szkół średnich i gimnazjów, brzmiał: Piętno II wojny — los i pamięć i został ogłoszony przez Ośrodek KARTA w czerwcu 2009.

Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszonych zostało ogółem 413 prac od 702 uczniów (w kategoriach: indywidualnej i zespołowej). Jury wyłoniło nominowanych. Wśród nich znaleźli się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Białymstoku, Brzozowie, Gliwicach, Głogowie, Grudziądzu, Jarosławiu, Jaśle, Kaliszu, Koszalinie, Koszycach Wielkich, Kościanie, Krakowie, Leśnie, Luboniu, Nowej Białej, Otwocku, Ostrzeszowie, Radomiu, Rawiczu, Rogowie, Sokółce, Szczecinie, Świdniku, Warszawie, Wartkowicach, Włodawie, Zawadzkiem, Zwoleniu, Żaganiu, Żarach, Żywcu. Ich nazwiska znajdą Państwo na stronie internetowej www.historiabliska.pl. Pełen tekst kumunikatu.

„Historia Bliska” to program edukacyjny realizowany przez Ośrodek KARTA (przy współpracy i wsparciu finansowym innych organizacji i instytucji) od 1996 roku. W czternastu dotychczasowych edycjach konkursu — dla młodzieży szkół ponadpodstawowych na historyczną pracę badawczą — wzięło udział blisko 13 tys. uczniów. Plon konkursu to kilkadziesiąt tysięcy relacji świadków, dokumentów, fotografii — składających się na panoramiczny obraz XX wieku, pokazanego z perspektywy lokalnych społeczności.

Konkurs jest elementem sieci EUSTORY skupiającej organizatorów konkursów z 20 krajów europejskich.

XIV edycja konkursu współorganizowana i współfinansowana jest przez Fundację Wspomagania Wsi, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Od września 2005 w ramach projektu działa portal „Uczyć się z historii”, w którym prezentowane są projekty historyczne realizowane w szkołach i w ramach edukacji pozaszkolnej, a także artykuły, materiały, fotografie itp. dotyczące doświadczenia totalitaryzmów XX wieku.

Fragmenty prac konkursowych z ubiegłych lat dostępne są na Portalu XXwiek.pl.

 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta