30. rocznica powstania „Karty”
2012-01-04

4 stycznia 2012 mija 30. rocznica rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA.

4 stycznia 1982 ukazał się pierwszy numer „Karty” – podziemnej gazetki będącej reakcją na wprowadzenie stanu wojennego. Po ukazaniu się, do sierpnia 1982, 19 numerów, „Karta” stała się niezależnym „książkowym” almanachem (7 numerów – do roku 1990), rezygnując z politycznej doraźności na rzecz pisma o człowieku. W 1987 roku redakcja zainaugurowała ogólnopolskie Archiwum Wschodnie. Po zmianie ustroju zalegalizowane zostały i dokumentacyjny ruch społeczny, i pismo – powstał Ośrodek KARTA.

Trzecia odsłona „Karty”, od 1991 roku – to obecny kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, pismo o tożsamości.

Wydany właśnie reprint „Karty” nr 1 – to od wielu lat niedostępny w sprzedaży, pożądany – wręcz rarytas antykwaryczny! Numerem tym, datowanym na styczeń 1991, „Karta” debiutowała na legalnym rynku – po dziewięciu latach funkcjonowania w obiegu podziemnym. Wraz z tym debiutem dookreślona została jej formuła – jako „pisma o tożsamości”; najpierw krótko miesięcznika, a następnie kwartalnika – poświęconego historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

W pierwszym numerze – wśród czterech głównych bloków tematycznych – Rewolucja Atamana – pasjonujący, wręcz „bondowski” zapis wspomnień młodziutkiego Polaka, który współprzewodził rewolucji lutowej w Moskwie (1917), będąc wówczas oficerem w wojsku rosyjskim.

Okazją do wznowienia pierwszej „naziemnej” „Karty” jest 30-lecie skupionego wokół niej środowiska, które zainicjowało swą działalność 4 stycznia 1982 drukiem podziemnej, jednokartkowej gazetki powstałej w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego i noszącej tytuł „Karta” (w tytule nawiązanie do formy-kartki, ale także Karty 77 i Karty Praw Człowieka...).

Podczas obchodów 30. rocznicy, 18 lutego 2012, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentowana zostanie książka założyciela i redaktora naczelnego „Karty” Zbigniewa Gluzy Odkrycie KARTY: niezależna strategia pamięci, przedstawiająca historię 30 lat KARTY, w tym działań kreujących strategię pamięci zbiorowej.

 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta