W sprawie stwierdzenia gospodarstwa należącego do Przedsiębiorstwa Państwowego Traktorów i Maszyn Rolniczych w Nowych Polaszkach.
Komisja w składzie: ob. Wołoszyk Michał — wójt gminy, Kosiecki Jan — prezes Samopomocy Chłopskiej, Treder Władysław — członek Gminnej Rady Narodowej — stwierdziła dnia 30 czerwca 1947 następujący stan gospodarki:
Gospodarstwo o zabudowaniach dobrych. Ziemia średnia, stan inwentarza żywego — 4 krowy, 4 konie, 1 maciora i 2 warchlaki. Ziemia w większej części leży odłogiem, traktorem poorana i zarośnięta chwastami, żytem mało obsiana i w dodatku źle. Zboże wiosenne przedstawia się źle, ziemia po nim źle uprawiona. Chwasty spowodowały zły urodzaj. Z niektórych zbóż nie zbierze się zasiewu, np. łubin, saradela, mieszanka, z powodu tego, że zostały za późno zasiane. Ziemniaki dopiero wschodzą, gdy w tym czasie inne kwitną. Najlepsza ziemia leży ugorem od zeszłorocznej podórki. Buraki pastewne zarośnięte chwastami. Konie pasą się na łąkach, a ziemniaki nieprzeorane od zasadzenia. Traktor stoi w stodole, a powinien być zajęty pracą przez cały dzień, dla obrobienia ugorów pod zboże jesienne. Komisja stwierdziła bardzo zły stan gospodarki i przyszła do przekonania, że uprawia się tutaj sabotaż.
Komisja proponuje odebranie omawianego gospodarstwa PPTiMR i przydzielenia go na trzech gospodarzy miejscowej ludności, którzy by byli w stanie zapłacić podatki i zapewnić swej rodzinie dostateczną ilość chleba.
Nowe Polaszki, 30 czerwca
Protokół w zbiorach Archiwum Urzędu Gminy Stara Kiszewa, [cyt. za:] Katarzyna Madoń-Mitzner, Zbigniew Gluza, Wokół Wilczych Błot, „Karta” nr 36, 2002.