Byłem w STS-ie na przedstawieniu Agnieszki [Osiecka] i Andrzeja [Jarecki] pt. „Oskarżeni”. Pewnie, że nie jest to dramaturgia na miarę Szekspira, ale samo życie na pewno. W „Oskarżonych” autorzy rozprawiają się z wieloma szkodliwymi przejawami życia, z obyczajowością, zabobonem i ciemnotą, pieniactwem i kłótliwością, złodziejstwem i łapownictwem. STS-owcy są cudowni.
Warszawa, 26 stycznia
Mieczysław Rakowski, Dzienniki polityczne 1958–1962, Warszawa 1998.
Szanowny Towarzyszu!
Ostatnie przedstawienie prowadzonego przez nas teatru STS, które nosi tytuł „Mnie nie jest wszystko jedno”, spotkało się z różnorodnym przyjęciem. Wiadomo nam, że w warszawskim środowisku partyjnym na temat tego przedstawienia od pewnego czasu wygłasza się wiele krytycznych uwag, które w sposób zresztą mało sprecyzowany przekazał nam pracownik Wydziału Kultury KC, tow. Witold Skrablak. Nie wchodząc w tej chwili w szczegóły, pragniemy poinformować Was, Towarzyszu Sekretarzu, że zamiast merytorycznej dyskusji spotykamy się z mniej lub bardziej tendencyjną i fałszywą interpretacją naszych intencji, a także z represjami, w rodzaju niewydania dwóm członkom Rady Artystycznej naszego teatru paszportów. Insynuuje się nam między innymi, że działamy pod wpływem tow. Romana Zambrowskiego. Puszczono nawet plotkę, że w teatrze odbyło się spotkanie z nim. [...]
Nie mamy żadnych możliwości publicznego odcięcia się od podobnych insynuacji, i dlatego zwracamy się bezpośrednio do Was, Towarzyszu Sekretarzu, by Was zapewnić, że głęboko nas one dotknęły. Te podstępne chwyty mają zapewne na celu skłócenie nas z linią polityczną, którą Wy reprezentujecie i realizujecie, a którą my staramy się służyć całą swą dziesięcioletnią działalnością w teatrze, w miarę naszych sił i umiejętności.
Chcemy Was zapewnić, Towarzyszu Sekretarzu, że nie daliśmy się i nie damy wykorzystać przeciwko Wam, a także nie chcemy dopuścić do tego, by nas z Wami skłócono. W związku ze sprawami, które wyżej poruszylismy, prosimy Was o przyjęcie kierownictwa naszego teatru.
Warszawa, 7 maja
Listy do pierwszych sekretarzy KC PZPR (1944–1970), wybór i oprac. Józef Stępień, Warszawa 1994.