J.E. Pan Minister Przanowski komunikuje przedstawicielom grupy piwowarów przy Towarzystwie Przemysłowców, iż ze względu na niezwykle ciężkie warunki aprowizacji kraju w roku bieżącym Ministerstwo, nie zważając na to, iż dalsze unieruchomienie przemysłu jest wysoce niewskazane, będzie zmuszone do występowania z wnioskiem zamknięcia browarów prowincjonalnych, które zużywają znaczne ilości jęczmienia na słód.
Przedstawiciele wskazują na niebezpieczeństwo zdemontowania przez Niemców nieczynnych browarów i zabrania tą drogą reszty znajdujących się w kraju kotłów i miedzi.
8 lutego
Ministerstwo Aprowizacji, sygn. 61, AAN.
W celu zabezpieczenia potrzeb żywnościowych ludności powiatów pogranicznych, a w szczególności okręgów graniczących z Państwem Niemieckim, zabrania się aż do odwołania osobom prywatnym sprzedaży i skupywania zboża, jak również wywozu przez granicę polsko-niemiecką wszelkich produktów i przetworów rolnych, a mianowicie: zboża, mąki, otrąb, inwentarza żywego, mięsa, słoniny, nabiału, olejów itp. zż do odwołania.
Zatrzymanie przy usiłowaniu wywozu wymienione powyżej produkty będą konfiskowane bez żadnej rekompensaty, przyczem osoba lub kilka osób wspólnie, która wykryła usiłowanie wywozu oznaczonych produktów i dowiodła tego, otrzyma połowę wartości skonfiskowanych towarów po cenach urzędowych. Oprócz konfiskaty wywożonych produktów nastąpi również konfiskata środków przewozowych, jak wozy i konie z uprzężą. O każdym usiłowaniu wywiezienia z kraju produktów rolnych winni są meldować wszyscy obywatele w najbliższym biurze powiatowym lub urzędzie gminnym, celem spisania protokółu i nałożenia kary.
19 grudnia
Ministerstwo Aprowizacji, sygn. 63, AAN.