Komisja Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliła w Genewie 7 marca br. rezolucję w obronie praw człowieka na Kubie. Wśród wnioskodawców tej rezolucji byli m.in. przedstawiciele rządów Polski i Czechosłowacji, a poparły ją także Bułgaria i Węgry. Rezolucja wzywa rząd kubański do złożenia wyjaśnień dotyczących poważnych naruszeń praw człowieka.
Delegat Kuby okazał niesłychanie lekceważący stosunek do Komisji i jej rezolucji i odrzucił możliwość podporządkowania się jej wnioskom. Odpowiedzią na tę rezolucję były wzmożone represje wobec działaczy praw człowieka. W dniach 8-10 marca w Hawanie aresztowano 10 działaczy Partii Praw Człowieka na Kubie. [...]
Zarzucono im przygotowanie warunków do ewentualnej inwazji na wyspę. Ponadto ciągle jeszcze pozostaje w areszcie ośmiu innych działaczy, których aresztowano z powodu złożenia zeznań obciążających rząd na Kubie przed Komisją Praw Człowieka ONZ.
Komitet Helsiński w Polsce solidaryzując się z ruchem na rzecz praw człowieka na Kubie i wszystkimi, którzy podejmują tam walkę o demokratyczne przemiany cierpiąc za to szykany i represje, domaga się od Pana natychmiastowego uwolnienia wymienionych w tym liście działaczy oraz innych uwięzionych z powodów politycznych. Wzywamy Pana do przyjęcia i respektowania rezolucji Komisji Praw Człowieka ONZ podjętej w trosce o naród kubański, za którego przywódcę Pan się uważa. Kuba powinna, wzorem państw Europy Środkowo-Wschodniej, wejść jak najszybciej na drogę demokracji i przestrzegania praw człowieka, każda inna droga prowadzi donikąd.
W imieniu Komitetu Helsińskiego w Polsce Marek A. Nowicki,
26 marca
„Gazeta Wyborcza” nr 239, z 26 marca 1990.