Pamiętaj, że podobny list otrzyma ponad 400 dzielnych ludzi w Polsce, którzy podpisali petycję Amnestii Międzynarodowej. Jeżeli każdy zbierze tylko dziesięć podpisów, do władz wpłynie ponad 4000 wniosków popierających apel Ruchu Obrony. Będzie to więcej podpisów, aniżeli zebrano dotychczas w jakiejkolwiek akcji petycyjnej w Polsce. A przecież t dopiero początek naszych starań o zogniskowanie poparcia społeczeństwa polskiego wokół wniosku obywatelskiego w sprawie opublikowania Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka.
Warszawa, 29 listopada
Mateusz Sidor, Ruch Obrony Praw, „Karta” nr 52, 2007.
Zbliża się dziewiąta rocznica masakry na Tiananmen – placu Niebiańskiego Spokoju – dokonanej w stolicy Chińskiej Republiki Ludowej, Pekinie, 4 czerwca 1989 r. [...]
Amnesty International odnotowuje ponad 250 osób wówczas aresztowanych, które wciąż przebywają w więzieniach.
Ludzie wciąż są torturowani, a w obozach „reedukacji przez pracę” przebywają wciąż w dramatycznych warunkach miliony osób bez wyroków sądów. Kara śmierci jest wciąż zasądzana wobec tysięcy ludzi w nierzetelnie prowadzonych procesach, za drobne nawet przestępstwa gospodarcze. Niemniej jednak widoczne są przejawy dostosowywania prawodawstwa do standardów międzynarodowych. Są też zapowiedzi władz o podporządkowaniu się ChRL międzynarodowym normom ochrony praw człowieka poprzez podpisanie międzynarodowych konwencji. Amnesty International wita te przejawy i deklaracje z radością i uznaniem.
AI zwraca jednak uwagę na bolesny fakt, iż wciąż brak jest przełożenia tych tendencji i deklaracji na praktykę dnia codziennego. Wciąż nie nastąpiło formalne potępienie przez rząd i parlament ChRL masakry na Tiananmen. Wciąż nie pociąga się do odpowiedzialności ludzi łamiących na ogromną skalę prawa człowieka.
Pierwszym krokiem, który mógłby uwiarygodnić sygnały płynące od władz chińskich, iż prawa człowieka zaczną być rzeczywiście chronione, winno być natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i więźniów sumienia aresztowanych po stłumieniu protestu na Tiananmen. Byłoby to naturalną konsekwencją realizacji postanowienia legislacyjnego o tym, że pokojowy protest przestaje być karalny jako działalność kontrrewolucyjna.
W dziewiątą rocznicę masakry na Tiananmen Amnesty International apeluje do rządu ChRL o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich więźniów odbywających wyroki w związku z zaangażowaniem w pokojowy protest w roku 1989 [...].
Apelujemy gorąco o dołączenie do naszej pokojowej manifestacji w tej sprawie przed Ambasadą ChRl w czwartek 4 czerwca o godz. 19.
Prosimy o podpisywanie podczas tego spotkania petycji do władz ChRL o uwolnienie ofiar protestu na Tiananmen.
Prosimy polskich parlamentarzystów o upomnienie się o losy tych ludzi.
Prosimy polskich intelektualistów o zaangażowanie ich autorytetu moralnego do tworzenia opinii publicznej na rzecz ubiegania się o uwolnienie więzionych uczestnikow manifestacji na Tiananmen.
Apelujemy o masowe pisanie listów do władz ChRL wyrażających uznanie dla zmian legislacyjnych, które mogą położyć tamę łamaniu praw człowieka, a równocześnie domagających się wprowadzenia tych zmian i natychmiastowego uwolnienia ludzi więzionych za udział w pokojowym proteście na Tiananmen.
2 czerwca
„Gazeta Stołeczna” nr 128, z 2 czerwca 1998, dodatek do „Gazety Wyborczej”.