szukaj na forum: 


 Forum    Społeczność    Informacje ogólne o Portalu
22 września 2009   14:29

XXwiek.pl to nowatorski portal historyczny, który prezentuje historię Polski XX wieku za pomocą świadectw historycznych: relacji świadków, dokumentów, fotografii oraz nagrań audio i video. Pokazywanie historii z perspektywy jednostki to specyfika Ośrodka KARTA od początku jego istnienia. Naszym celem jest umożliwienie łatwego, szybkiego i powszechnego dostępu do unikatowych materiałów, z których część nie była jeszcze nigdzie publikowana. Jednocześnie portal stanowi nowoczesną platformę edukacyjną i społecznościową, z której zasobów korzystają zarówno nauczyciele i uczniowie, jak i przedstawiciele środowisk naukowych czy dziennikarskich


Zasoby

W portalu można znaleźć teksty i multimedia. Wśród tekstów dominują relacje bezpośrednich świadków wydarzeń, dokumenty, stenogramy posiedzeń, fragmenty dzienników i listów. Oprócz relacji tekstowych w portalu znajdują się fotografie, nagrania audio i video, a także skany dokumentów w formacie PDF.


Oś czasu

Głównym mechanizmem portalu jest nowoczesna, interaktywna oś czasu. Oś została podzielona na dziesięciolecia, lata, miesiące i dni, tak że każdy użytkownik może szybko i łatwo wejść na stronę dowolnego dnia XX wieku i obejrzeć materiały z nim związane.


Konto użytkownika

Serwis pozwala użytkownikom na założenie własnego konta, dzięki któremu mają oni możliwość umieszczania wybranych materiałów w wirtualnych teczkach i przeglądania ich w dowolnym momencie. Konto umożliwia też dostęp do forum.


Biblioteka Cyfrowa

Bezpośrednio z portalu użytkownik może przejść do Biblioteki Cyfrowej, w której znajdują się unikatowe i niedostępne gdzie indziej kolekcje indywidualne i środowiskowe na temat opozycji z lat 1956-1989, m.in. bogata kolekcja Jacka Kuronia czy wpisana na listę UNESCO kolekcja „Solidarność – narodziny ruchu”.

25 września 2009   11:41

Gratuluję ciekawego pomysłu. :) A jak o się ma np. do materiałów z Wikipedii i innych stron w sieci? Tam również można prześledzić cały wiek XX...

25 września 2009   11:55

Dzień dobry! Na pewno będę korzystała z tego portalu. Przyda mi się do pracy w szkole. Namawiam już uczniów, żeby zaglądali i się rejestrowali. Świetny projekt, gratuluję! Pozdrawiam serdecznie, J.

25 września 2009   12:40

Portal XXwiek.pl różni się od dotychczasowych projektów internetowych. Jego nowatorstwo polega na tym, że stanowi olbrzymią bazę danych z materiałami źródłowymi, które - z punktu widzenia użytkownika - zorganizowane są w łatwy i przejrzysty sposób. Dzięki osi czasu można się dostać do dowolnego dnia XX wieku i obejrzeć autentyczne świadectwa, źródłowe materiały historyczne związane z wydarzeniami, które tego dnia miały miejsce.

W Wikipedii takich materiałów raczej się nie znajdzie (wyjątek stanowią rzadkie zdjęcia i cytaty). Można tam jedynie przeczytać opisy historycznych wydarzeń, co więcej, opisy przygotowane przez wolontariuszy, a nie profesjonalne zespoły redakcyjne.

Większość internetowych projektów historycznych to projekty "odgórne" - dominuje w nich właśnie opis wydarzeń, a nie świadectwa. Z kolei w portalu XXwiek.pl wydarzenia historyczne nie są opisywane, a przedstawiane za pomocą bezpośrednich relacji i dokumentów.

 
 
 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS