17 maja wziąłem udział w obradach Komitetu Założycielskiego NSZZ RI Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej we Włocławku. [...] Obrady miały — delikatnie mówiąc — burzliwy charakter, zważywszy, że niewiele brakowało, a doszłoby do rękoczynów. [...]
Dwie godziny strawiono na zupełnie jałową dyskusję: utrzymać aktualną nazwę czy powrócić do „Solidarności Chłopskiej”. Kierownictwo WKZ NSZZ RI „Solidarność” we Włocławku zaproponowało dalej uchwałę, w której rolniczy związek Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej zmieni nazwę, a następnie wystąpi ze struktury ogólnokrajowej. W atmosferze wiecu, który panował na sali, wniosek zapewne by przeszedł, gdyby w ogóle dało się przeprowadzić głosowanie. Nikt się jednak uprzednio nie pofatygował, aby zrobić listę obecności i sprawdzić quorum.
Włocławek, 17 maja
Jan K. Nowca, Być albo nie być, „Chłopska Sprawa. Pismo NSZZ RI Solidarność”, [Bydgoszcz–Toruń–Włocławek] 1981, nr 5, [cyt. za:] Karnawał z wyrokiem, wybór i oprac. Agnieszka Dębska, Warszawa 2005.
Biały marsz. Na Błoniach zgromadził się tłum młodych, wśród jaskrów, z dala od krów. Księża wydają instrukcje przez megafon: żadnych haseł, same białe chorągwie. Wielu młodych ma na sobie białe spodnie i koszule, białe sukienki. Jakaś starsza pani wyjęła białe rękawiczki. Są białe róże i goździki i kilka czarnych sutann. Orszak rusza przy dźwiękach muzyki Chopina. Przechodzi Aleją Mickiewicza, wzdłuż Biblioteki Jagiellońskiej. Doganiam go na skrzyżowaniu, gdzie Karmelicka dochodzi do Plant. Rynek zalany ludźmi – ponad dwieście tysięcy. Przed kościołem Mariackim, nad ołtarzem, ogromny portret Jana Pawła II. Plakat z pokojowym hasłem, wzywa do walki z siłami zła.
Kraków, 17 maja
Adrien Le Bihan, Gniewne Drzewo. Dziennik Krakowski 1976-1986, Kraków 1995.