93. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
2011-11-11

10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Dzień później – 11 listopada 1918 roku – Rada Regencyjna złożyła władzę na ręce Piłsudskiego: Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Polacy na ulicach Warszawy robrajali żołnierzy niemieckich: Niemców spotykało się niewielu i nie mieli już tak butnych min, jak poprzednio, większość z nich miała już na mundurach czerwone, rewolucyjne kokardki [...]. Ludność samorzutnie zaczęła rozbrajać żołnierzy, którzy poddawali się temu przeważnie bez protestu. Zaraz na ulicy Wareckiej spotkałem jakiegoś wojskowego niemieckiego, silnego, rosłego mężczyznę, za którym biegł mały 12-, 13-letni uczniaczek. Gdy go dogonił, zatrzymał go i kazał mu oddać broń, a duży Niemiec bez słowa odpiął pas i oddał mu szablę. – wspominał Mieczysław Jankowski

Polska odzyskiwała niepodległość po ponad 120 latach niewoli. Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie. Stało się, i to w tak nieoczekiwanych warunkach. Gdy dziś wyszłam na miasto, ulica wydała mi się rozśpiewana, młoda, rozkołysana poczuciem wolności! – notowała Maria Lubomirska

Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni. Oznaczało to koniec I wojny światowej. Tak świętowano ten dzień na ulicach Paryża: I trafiłem na obraz jedyny w swoim rodzaju: rzec można, że cała ulica tańczyła, całowano się i ściskano, przelatywały sznury mężczyzn i kobiet, trzymających się za ręce w zawrotnej farandoli. Ulubieńcami publiczności byli Amerykanie, którym przypisywano zasługę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca. W pewnej chwili wzięto mnie za Amerykanina i otoczono kołem, wołając: „Vive le président Wilson” wspominał Konstanty Skirmunt. 

Pierwsze obchody Święta Niepodległości jako ustawowego święta państwowego odbyły się w roku 1937.

W latach 1939–1944 Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką i sowiecką w czasie II wojny światowej. Oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe.

Od roku 1945 jako święto państwowe obchodzono dzień 22 lipca, który władze komunistyczne uczyniły Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. W okresie PRL obchody święta 11 Listopada zostały zakazane. Jakiekolwiek próby groziły surowymi represjami ze strony władz.

Z okazji 50. rocznicy święta niepodległości – 11 listopada 1968 roku – Jan Nowak-Jeziorański głosił w Radiu Wolna EuropaDziś kierownictwo PZPR udzielając swej sankcji rosyjskiej doktrynie interwencji zbrojnej – utożsamiając bez zastrzeżeń polską rację stanu z wielkomocarstwowym interesem Rosji, powróciło do swej antyniepodległościowej tradycji. […] Przeżywamy dziś ciężkie chwile, ale rozpamiętywując rocznicę odzyskania niepodległości wiemy z własnej historii, że nie ma nigdy sytuacji beznadziejnych. Warunkiem odbudowy państwa polskiego pół wieku temu był nie tylko sam upadek wszystkich trzech mocarstw zaborczych. Upadek ten musiał nastąpić jednocześnie. Realistom taki zbieg wydarzeń wydawał się nieziszczalnym marzeniem. Obecnego położenia nie można nawet porównywać z beznadziejnością sytuacji w dobie rozbiorów. Nie mamy dziś suwerenności państwowej, ale Polska zachowała odrębny organizm państwowy. Państwo nasze odzyska znowu całą swą niezawisłość, jeśli naród tak jak przed pół wiekiem liczyć będzie nie na obcych, lecz na własne siły, jeśli nie podda się zwątpieniu, apatii i bierności, jeżeli zachowując gotowość i wolę do walki, będzie chciał i umiał skorzystać z nowej historycznej koniunktury, jaką przyszłość nam przyniesie. 

W czasach PRL członkowie opozycji antykomunistycznej wielokrotnie organizowali niezależne obchody święta 11 Listopada. Manifestacje patriotyczne były brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a Służba Bezpieczeństwa aresztowała ich uczestników. Tomasz Jastrun notował 11 listopada 1988 roku: 11 listopada nastąpiła erupcja społecznej energii. Na niezależnych obchodach w Warszawie pojawili się umundurowani harcerze, KPN z licznymi insygniami, sztandary „S” i nawet sztandar z Wołomina, zaś NZS paradował z pochodniami. Uderzył mnie radykalizm młodzieży; żadnych nabożnych pieśni, chociaż pochód ruszył spod katedry. Tłum jednym głosem ryczał: „Precz z komuną!”, aż Zamek Królewski dostał dreszczy. Pochód (co najmniej 20 tysięcy) szedł Krakowskim Przedmieściem, które nie zamykało okiennic, jak przed ponad wiekiem. Nastrój zrobił się szybko plebejsko-ludyczny — krzyczano: „Znajdzie się pała na dupę generała” oraz„Młodzież z partią, młodzież z partią, młodzież z partią... się rozliczy”Władza wykazała się — typowym ostatnio — brakiem konsekwencji, co zdaje się stawać metodą. Bito w Gdańsku, prawie nie w Warszawie, zupełnie nie w Krakowie, bardzo w Katowicach.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 roku. Po raz kolejny Polska odzyskiwała niepodległość. 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami tekstowymi oraz ikonograficznymi, dotyczącymi obchodów rocznicowych odzyskania niepodległości. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać tag: święto 11 Listopada.

Pod datą 11 Listopada 1918 roku można sprawdzić, jak reagowała ludność Warszawy na dzień odzyskiwania niepodległości, a wpisując tag: Józef Piłsudski, można dowiedzieć się, jak przebiegała kariera polityczna (około 200 tekstów i 100 fotografii) jednego z głównych przywódców w historii Polski. 

(mk-z)

 

 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta