Ksiądz Jerzy Popiełuszko na portalu XXwiek.pl w 27. rocznicę śmierci
2011-10-19

27 lat temu – 19 października 1984 roku – funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności”. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 31 sierpnia 1980 na prośbę robotników odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie Warszawa. W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki w ostatnią niedzielę każdego miesiąca odprawiał Msze św. za Ojczyznę, w których towarzyszyli mu artyści recytujący poezję, na które przybywały tłumy wiernych z całego kraju, robotnicy, delegacje „Solidarności”, a także funkcjonariusze SB. Ksiądz Jerzy nie bał się mówić i mówił o godności i prawach człowieka, o wolności i prawdzie. 19 maja 1983 prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. We wrześniu 1983 zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. 

Działalność ks. Jerzego Popiełuszki władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. 2 grudnia 1983 wezwano księdza Jerzego na przesłuchanie. 12 grudnia Popiełuszko dobrowolnie stawił się w Pałacu Mostowskich, siedzibie Komendy Stołecznej MO: O godzinie 22.00 byłem w Pałacu Mostowskich. W celi nr 6 kazano mi się rozebrać do naga. Milicjant przeprowadzający rewizję (nie miał więcej jak dwadzieścia lat) złapał się za głowę i powiedział: „Że też na mnie musiało przypaść”. Następnie zaprowadzono mnie do celi nr 23. Tam było pięciu ludzi (podejrzanych o zabójstwo żony i wrzucenie do Wisły, współudział w morderstwie w Grodzisku Mazowieckim, zabicie czterech ludzi lokomotywą, nadużycia gospodarcze) oraz jeden konfident. Po zakończeniu przesłuchania w mieszkaniu księdza zarządzono rewizję. Znaleziono między innymi granaty łzawiące, naboje do pistoletu maszynowego, materiały wybuchowe, farby drukarskie – podrzucone do mieszkania przez funkcjonariuszy SB. Dzięki interwencji arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego u ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, ksiądz Jerzy został zwolniony z aresztu nastepnego dnia. Akcje inwigilacji i zastraszania księdza powtarzały się jeszcze wielokrotnie. 

19 października 1984 w Bydgoszczy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników ksiądz Jerzy wygłosił swoje ostatnie kazanie: Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg. Stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda podobnie jak sprawiedliwość łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd musi kosztować. [...] Obowiązek chrześcijanina to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować, bo za prawdę się płaci. Tylko plewy nic nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić.

W czasie powrotu z Bydgoszczy został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jego śmierć nikogo nie pozostawiła obojętnym. 3 listopada 1984 w Warszawie odbył się manifestacyjny pogrzeb księdza Popiełuszki, w którym wzięło udział ponad 600 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży. 

Zapraszamy do przeczytania i wysłuchania wspomnień, fragmentów kazań księdza Jerzego, do zapoznania się z relacjami ludzi przebywających w otoczeniu księdza, a także do obejrzenia fotografii, ukazujących m.in. obecność księdza Jerzego wśród strajkujących studentów w stanie wojennym, czy podczas obchodów Dnia Hutnika, a także przedstawiających msze święte prowadzone przez księdza Popiełuszkę, w tym tę ostatnią w Bydgoszczy – 19 października 1984 roku. 

Żeby dotrzeć do materiałów, należy w wyszukiwarce wpisać tag: Jerzy Popiełuszko.

(mk-z)

 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta