Komiks historyczny o Auschwitz
2009-04-08
„Miłość w cieniu zagłady” — to tytuł pierwszego komiksu historycznego o Auschwitz wydawanego przez wydawnictwo K&L Press we współpracy z historykami Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

„Miłość w cieniu zagłady” to opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz — Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. Mala, dzięki znajomości języków i ujmującej osobowości, została gońcem (Läuferin) w obozie kobiecym. Edek – więzień KL Auschwitz przywieziony pierwszym transportem polskich więźniów politycznych — po pobycie w obozie macierzystym, został przeniesiony do komanda instalatorów w KL Auschwitz II-Birkenau. Komiks opowiada o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie. W komiksie przedstawiono skomplikowane relacje między zwykłymi więźniami a więźniami funkcyjnymi oraz członkami załogi SS w KL Auschwitz w sposób odbiegający od powszechnych wyobrażeń na ten temat.

Wydawcy przekonują, że opracowania naukowe, aczkolwiek niezwykle istotne dla zrozumienia historii, są naszym zdaniem niewystarczające i rzadko docierają do młodego odbiorcy. Rzetelny komiks historyczny w atrakcyjnej szacie graficznej, napisany żywym językiem daje szansę na silniejszą identyfikację z bohaterami przedstawianych historii, daje możliwość pełniejszego wyobrażenia tragizmu wydarzeń, a przez to bardziej bezpośredniego poznania historii. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy Czytelników do sięgnięcia również po kolejne zeszyty serii, a tym samym do dalszego zgłębiania tematyki Auschwitz w proponowanej przez nas formie. Warto pozstawić jednak pytania o odpowiedniość akurat takiego ujęcia historii więźniów i ofiar Auschwitz. Czy nie staje się ona — prezentowana właśnie w komiksowym ujęciu — częścią kultury popularnej, funkcjonując w niej na tych samych zasadach jak fikcyjne historie i fikcyjni bohaterowie innych tytułów?

Kolejne zeszyty w serii zostaną opublikowane już wkrótce. Historie prezentowane w komiksach opierać się mają na relacjach więźniów oraz wiedzy historycznej - każdy tytuł uzupełniony ma być w odpowiednie historyczne wprowadzenie. Zdaniem wydawców może być ono wykorzystane przez nauczycieli do prowadzenia szkolnych zajęć właśnie w oparciu o obrazkowe przedstawienie historii z Auschwitz. Komiksy wydawane będą w kilku językach.

Więcej informacji: www.episodesfromauschwitz.pl
 
  O nas   |   FAQ   |   Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Logowanie   |   Rejestracja   |   Newsletter   |   Forum   |   rss RSS  
sparta